pátek 8. února 2013

Kdy mýtus o stravě není mýtus


George St. Pierre je nejlepším MMA zápasníkem velterové váhy všech dob. Často je to přikládáno jeho "pracovní etice", odhodlanosti, genetice a inteligentnímu tréninku. Co se týče pracovní etiky, tak je GSP známý svým až rituálním dodržováním tréninků, které mu vyplňují téměř veškerý čas a i své volno tráví sebe-zdokonalováním. Inteligentní trénink je to pak proto, že jeho trenérský tým mapuje nejrůznější oblasti zvyšování výkonu, najímá odborníky v daných oblastech a následně vystavuje GSP systematickému drillu v daných bojových uměních či silových sportech. Trénink GSP se tak skládá z tréninku silové gymnastiky a akrobatické gymnastiky v gymnastické tělocvičně, vzpírání, atletického tréninku (nejrůznější skoky) a silového tréninku pod vedením jednoho z nejlepších silových trenérů Pierra Roye, intervalového tréninku (krátké sprinty, metcony a podobně), tréninku vytrvalosti s track&field atlety, tréninku boxu s profesionálním trenérem boxu, tréninku jiu-jitsu s brazilskými medailisty a tréninku muay-thai se šampiony z Thajska.

Dr. John Berardi je zakladatelem společnosti Precision Nutrition, zaměřující se na tvorbu jídelníčků, receptů, stravovacích plánů, hubnoucích strategií, na jedení velkého množství jídel během dne, no ... a tak nějak tedy na propagaci mýtu o stravě. JB však patří k těm několika otevřeným lidem v této oblasti, a tak, byť byl jeho dlouholetým odpůrcem, nakonec přiznal výhody přerušovaného hladovění (více články Mýtus o stravě III a IV).

V době, než požádal tým GSP doktora Berardiho o spolupráci, zastával St. Pierre poněkud (na vrcholového sportovce) nezvyklé stravovací strategie. Protože většinu času trávil tréninkem a přemisťováním se mezi jednotlivými středisky, hlavní část jeho stravy byla tvořena 2-3 jídly ve fast-foodech denně, zejména v McDonalds. Není tedy divu, že člověk jako JB ucítil příležitost, že již tak dobrému sportovci, by správná strava, založená na vědomostech o výživě použité ke zvyšování výkonu, mohla GSP posunout ještě dále.

Jak JB uvádí, GSP byl díky náročnému tréninku o velkém objemu a nedostatečné stravě, složené z pro tělo špatně využitelných jídel podvyživený a tak začal po aplikaci potřebných výživových opatření neprodleně nabírat čistou svalovou hmotu. Výsledek podle JB bylo nabrání 4,5kg čisté svalové hmoty během osmi týdnů.

Jak vypadal výživový plán, který Dr. Berardi GSP navrhl?

-3 hlavní jídla denně - 2 takzvané anytime a jedno post-workout, připravované šéfkuchaři restaurací Cavalli  (3:48) a Bice, podle pokynů JB tak, aby obsahovala v případě anytime jídel nízké množství sacharidů (40g) a v případě post-workout jídla 100g sacharidů. Bílkoviny byly drženy ve všech třech jídlech na 60 gramech a tuk v any-time na 30ti a v post-workout na 10ti gramech (jídla složená hlavně z kvalitních a bio surovin, zejména maso, zelenina, brambory)
-2 "supershakes" denně, složené z rozmixovaného ledu, bobulovitého ovoce, proteinového prášku, rybího tuku, mandlového mléka a greensu
-proteinová tyčinka před tréninkem
-tréninkový koktejl (8g protein, 21g sacharidů)
-potréninkový koktejl (25g proteinu, 44 sacharidů, 1g tuku)
-1 dobrovolné jídlo, pokud by se cítil hladový dle jeho volby, tedy možno i fast-food

Proč mohl GSP jíst takto často během dne a těžit z toho? Proč se u něj nejednalo pouze o podlehnutí mýtu o stravě?

1. GSP trénuje každý den 2-3 fázově, všechno tréninky náročné na regeneraci CNS a zatěžující značně kardiovaskulární systém. Jak můžete vidět na videu níže, GSP začíná v příkladovém dni první trénink v 11:49 v gymnastické tělocvičně, následně v 14:21 už je v performance centru a v 17:07 začíná trénink boxu. U profesionálních sportovců, podstupujících takovýto tréninkový objem, je předpokládán obrovský výdej energie a mýtus o stravě pro ně tedy není mýtem.


2. GSP je geneticky nadměrně obdařený, dokázal se stát nejlepším své váhové kategorie a přitom jíst fast-foody 2-3x denně. Proto můžeme usuzovat na velice efektivně pracující GIT.

3. Byť zvýšil svou konzumaci na 3 pevná, 2 tekutá a 3 tréninková jídla, všechny byla sestavena tak, aby docházelo ke zvýšené využitelnosti živin z potravy. Jak již bylo řečeno pevná jídla byla připravována z těch nejkvalitnějších dostupných surovin, včetně velkého množství zeleniny a exotických potravin. Super koktejly obsahovaly téměř vše co tělo potřebuje, tedy výtažek greens, antioxidanty z bobulovitého ovoce, lehce stravitelné proteiny a omega 3 mastné kyseliny. Tréninková jídla byla z produktů obsahujících hydrolyzovaný kasein na di- a tri- peptidy, okamžitě urychlujících regeneraci.

Co je třeba si odnést z tohoto článku jest, že za podmínek zde popsaných může jedinec poměrně dobře těžit z častého jedení během dne, ale opět pouze pokud bude dodržovat určité principy, podle kterých musí být jídla sestavena, a neoddá se pouze obsesivní konzumaci kuřete s rýží.

A.Č.